Taryfy Energii Elektrycznej w Polsce
Jak obniżyć swoje rachunki za prąd? Przeanalizuj zużycie prądu w Twoim mieszkaniu, domu, firmie lub gospodarstwie rolnym i dobierz odpowiednią dla siebie taryfę prądu. Na co warto zwrócić uwagę i która taryfa prądu jest najbardziej opłacalna dla użytkownika? Dzięki właściwej taryfie Twoje oszczędności na opłatach za energię elektryczną mogą się zwiększyć i pozwolą optymalnie wykorzystać własną instalację fotowoltaiczną.
Co to jest taryfa prądu?
Taryfa prądu, to ustanowiony przez operatora plan cenowy, zawierający konkretne stawki za kilowatogodziny energii elektrycznej i inne, dodatkowe opłaty, według których wylicza się wartość rachunku za prąd.
Co oznaczają poszczególne litery i cyfry w taryfie prądu?
Oznaczenia taryf opłat za prąd, tzw. nazwy kodowe, są złożone maksymalnie z czterech znaków: litera – cyfra – cyfra – litera (opcjonalnie), np. G12w. Co zaszyfrowane jest w tym zestawieniu cyfr i liter?
Pierwsza litera oznacza, w której grupie odbiorców jesteś. Masz do wyboru trzy oznaczenia dla firm i jedno dla gospodarstw domowych:
A – przedsiębiorstwa, wymagające wysokiego napięcia
B – małe i średnie firmy produkcyjne, zasilane prądem o napięciu średnim
C – małe biznesy, np. jednoosobowe działalności gospodarcze, małe firmy usługowe, czy handlowe, które potrzebują napięcia niskiego
G – gospodarstwa domowe
Pierwsza cyfra to moc umowna:
1 – dla odbiorców zużywających mniej niż 40 kilowatogodzin miesięcznie
2 – dla tych, którzy zużywają ponad 40 kW na miesiąc
Druga cyfra w nazwie kodowej taryfy prąd określa, ile stref czasowych ma wybrana przez Ciebie forma rozliczenia za energię elektryczną:
1 – taryfa jednostrefowa (ta sama cena za prąd przez całą dobę)
2 – taryfa dwustrefowa (zróżnicowana cena za energię w ciągu doby, np. drożej w dzień, taniej w nocy)
Taryfy trójstrefowe i czterostrefowe rzadko pojawiają się w ofertach polskich dostawców energii.
Druga litera i ostatni, opcjonalny znak w nazwie taryfy określa, jak podzielono dobę na strefy czasowe lub jaka jest forma płatności za prąd:
a – podział na strefę szczytową (wyższa cena za prąd w godzinach 06:00 – 13:00 i 15:00 – 22:00) oraz pozaszczytową (niższa cena w godzinach 13:00 – 15:00 i 22:00 – 06:00)
b – podział na strefę dzienną (wyższa cena za energię w godzinach 06:00 0 22:00) oraz nocną (niższa cena w godzinach 22:00 – 06:00)
p – taryfa przedpłacona (najpierw musisz zapłacić za prąd w systemie prepaid, aby następnie z niego korzystać)
w – podział na strefę weekendową (niższa cena od piątku od 22:00, w soboty i w niedziele oraz w poniedziałek do 06:00, święta oraz dni ustawowo wolne od pracy) oraz tę w dni robocze (wyższa od poniedziałku od 06:00 do piątku do 22:00)
Najlepsza taryfa prądu dla gospodarstwa domowego
Którą taryfę wybrać, chcąc optymalnie wykorzystać dostarczaną energię, poprawiając jednocześnie kondycję naszego budżetu domowego? Wszystko zależy od tego, kiedy zużywasz najwięcej prądu w ciągu doby, czy całego tygodnia. Przeanalizuj to dokładnie, zanim zmienisz taryfę opłat za energię.
Domyślną i zarazem najpopularniejszą taryfą prądu, wybieraną przy podpisywaniu umowy z dostawcą energii elektrycznej jest taryfa G11. Przy zużyciu mniejszym niż 40kW miesięcznie płacisz przez całą dobę tyle samo za prąd.
Taryfa prądu G12 pozwala na tańszy prąd w nocy, a droższy w ciągu dnia. Jeśli pracujesz w nocy, jesteś szczególnie aktywny wieczorami (np. na bieżni w domowej siłowni lub w zakresie obowiązków domowych, takich jak pranie, czy pieczenie) albo masz pompę ciepła, a w ciągu dnia Ty i Twoi domownicy jesteście nieobecni, postaw na to rozwiązanie.
Kolejnym dostępnym wariantem jest weekendowa taryfa G12w. W tygodniu prąd jest droższy, a w soboty, niedziele i święta tańszy. Jeśli więcej czasu spędzasz w domu w weekend, G12w to być może coś dla Ciebie.
Najlepsza taryfa prądu dla firm
Dom załatwiony. Czas na życie służbowe. Jakie możliwości optymalizacji kosztów na rachunkach za prąd ma Twoja firma lub gospodarstwo rolne? Oto taryfy prądu dla biznesu z mocą umowną mniejszą / większą niż 40 kW:
C11 / C21 – przez całą dobę płacisz za prąd tyle samo,
C12a / C22a – więcej płacisz w godzinach szczytu, a mniej poza nimi
C12b / C22b – dzieli się na strefę nocną i dzienną
Te dwie ostatnie taryfy mają szczególne znaczenie dla firm produkcyjnych, które mogą tak zaplanować procesy, aby najbardziej energochłonne zadania realizować poza godzinami szczytu lub nocą. Być może dla nich przy dużym napięciu i mocy będą potrzebne literki A i B w nazwie taryfy.