Co oznaczają parametry paneli fotowoltaicznych ?

Co oznaczają parametry paneli fotowoltaicznych ?

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych należy przyjrzeć się ich parametrom. Moc modułów jest ważna, ale nie tylko ją trzeba brać pod uwagę. Podpowiadamy, jakie parametry paneli fotowoltaicznych warto przeanalizować przez zakupem instalacji.

By instalacja służyła przez lata i była jak najbardziej wydajna, musimy pamiętać o zapoznaniu się z jej właściwościami. Poniżej przedstawione zostały najistotniejsze parametry paneli fotowoltaicznych dla ich użytkowników oraz krótkie wyjaśnienie, co one oznaczają i czym się charakteryzują.

Moc w punkcie MPP

Moc w punkcie MPP (MPP – Maximum Power Point) Jest to moc w punkcie mocy maksymalnej/szczytowej, uzyskiwana przez moduły fotowoltaiczne w optymalnych warunkach nasłonecznienia. Standardowe warunki (Standard Test Conditions – STC), w których sprawdzane są właściwości paneli słonecznych to temperatura 25 stopni Celsjusza oraz nasłonecznienie 1000 W/m2.

Moc paneli w NMOT/NOCT

Producenci coraz częściej podają w kartach produktu współczynnik NMOT czyli (Nominal Module/Cell Operating Temperature). Oznacza to, że moduły były testowane w warunkach pracy zbliżonych do rzeczywistych, a więc przy natężeniu promieniowania słonecznego 800 W/m², prędkości wiatru 1 m/s, temperatury otoczenia 20°C. Im wyższa jest moc w NOCT tym korzystniej wpływa on na wydajność naszej instalacji.

Sprawność modułu

Kolejnym kryterium branym pod uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu jest sprawność modułu fotowoltaicznego.

Sprawność modułu określa ile procent otrzymanej energii słonecznej zostanie przekształcona w elektryczną w warunkach testowych STC. Ten parametr ma znaczenia w sytuacji, gdy dysponujemy ograniczoną powierzchnią dla instalacji PV.

Temperatura ogniw przy pracy znamionowej (NMOT/NOCT)

Parametrem, który warto przeanalizowań przy wyborze odpowiednich paneli PV, jest także temperatura ogniw przy pracy znamionowej (NMOT/NOCT) [⁰C]. To temperatura, jaką osiągnie panel słoneczny w najbardziej zbliżonych do normalnych warunkach eksploatacji. W tym przypadku, im niższa wartość NOCT, tym korzystniej. Dobrej jakości panel PV powinien mieć współczynnik NOCT równy lub mniejszy niż 50⁰C.

Współczynnik temperaturowy

Temperaturowy współczynnik mocy PMPP [%/C] określa, jaką moc osiąga panel PV w określonej temperaturze. Wskaźnik ten informuje o tym, o ile procent zmniejsza się moc panelu przy każdym wzroście temperatury o 1⁰C powyżej temperatury testowej 25⁰C. Parametr ten powinien być jak najbliższy wartości zero.

Roczny spadek mocy

Roczny spadek mocy opisuje współczynnik degradacji. Im jest niższy, tym lepiej. W pierwszym roku eksploatacji panele PV tracą 2–3% sprawności. W kolejnych latach roczny spadek mocy jest mniejszy i wynosi średnio około 0,6%/rok. Sprawność paneli kształtuje się średnio na poziomie 80% po 25 latach, a modele o bardzo niskiej degradacji mogą osiągać blisko 85% sprawności po 25 latach.