Pompy ciepła powietrze – woda
Wykorzystuj energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domu. To jeden z najpopularniejszych systemów, spośród wszystkich rodzajów pomp, ponieważ umożliwiają szybki i łatwy montaż, a przy tym ich praca jest bardzo wydajna.

Ekonomiczne rozwiązanie

Instalacja powietrznej pompy ciepła jest ekonomicznym rozwiązaniem. System powietrznej pompy ciepła wykorzystuje nawet 75% energii z powietrza i jedynie 25% z dodatkowego źródła energii elektrycznej. Powietrzne pompy ciepła mogą działać jeszcze efektywniej, jeśli zostaną podłączone do innych systemów, takich jak systemy fotowoltaiczne. Ponadto powietrzna pompa ciepła może składać się jedynie z jednostki zewnętrznej (monoblok) lub z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej (split). W przypadku drugiego rozwiązania estetyczny wygląd i niewielki rozmiar jednostki wewnętrznej pozwalają dopasować ją do każdego wnętrza.

Powietrzna pompa ciepła składa się z kilku obiegów, które umożliwiają pobranie powietrza z zewnątrz, odebranie z niego energii cieplnej i przekazanie jej do obiegu grzewczego w domu. Na rynku dostępne są dwa typy systemów, które różnią się od siebie konstrukcją.
Powietrzna pompa ciepła typu split
system składa się z dwóch modułów, z których jeden jest instalowany na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. W pierwszym module znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Zachodzi tu większość procesów związanych z transportem i wytwarzaniem ciepła. Na moduł wewnętrzny składają się skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa c.o. Oba moduły są połączone rurami chłodniczymi.
Powietrzna pompa ciepła typu monoblok
zawiera jeden moduł, który montuje się na zewnątrz budynku. Kompaktowe urządzenie składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego oraz pompy obiegowej. Zewnętrzna instalacja jest podłączona do wewnętrznej stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej, gdzie ciepło jest przekazywane do obiegów grzewczych.
Powietrzne pompy ciepła, w przeciwieństwie do gruntowej pompy ciepła, nie wymagają budowy specjalnej instalacji oraz wykonywania problematycznych wykopów w gruncie. Pozwala to na wykorzystanie powietrznej pompy ciepła w domach już zamieszkanych gdzie wykorzystuje się istniejącą infrastrukturę grzewczą.

Powietrzna pompa ciepła typu split

W wymienniku ciepła zwanym parownikiem czynnik roboczy w postaci mieszaniny cieczy i gazu ulega procesowi odparowania. Odbiera w ten sposób energię cieplną z dolnego źródła. Następnie czynnik zassany zostaje w postaci pary o niskim ciśnieniu do sprężarki, gdzie wzrasta jego ciśnienie oraz temperatura.


Kolejnym elementem obiegu, do którego trafia czynnik w postaci gazowej, jest wymiennik ciepła zwany skraplaczem. Gorący i sprężony czynnik oddaje tu energię cieplną do źródła górnego, co powoduje jego skroplenie. Na drodze do parownika czynnik napotyka zawór rozprężny – jest to ostatni z elementów zamykający obieg termodynamiczny, który racjonuje ilość czynnika trafiającą do parownika. Procesowi temu towarzyszy obniżenie ciśnienia oraz temperatury czynnika. W ten sposób czynnik krąży w obiegu termodynamicznym zapewniając cykliczność pracy pompy ciepła.